Новостите на Световното монетно изложение, което се провежда всяка година в края на месец януари в столицата на Германия - Берлин, се забелязваха още при влизането в конгресния център Естрел.

Тази година най-големият нумизматичен салон съвпадна с празниците по повод началото на Годината на змията, новата година по Лунния календар, и с резкия възходящ скок на борсовия фиксинг на златото. Посетителите на този престижен форум, които обикновено са над 12 000, през 2025 г. се радваха на редица нововъведения:

  • Модернизирана и увеличена експозиционна площ, снабдена вече и с удобни ескалатори;
  • Съвременна дигитална система за персонализирани входни карти, която гарантира висока степен на сигурност за изложителите и посетителите, и възможност за бързо многократно влизане и излизане;  снимка
  • Възможност за посетителите да участват в отсичането на свой собствен възпоменателен медал в ограничен тираж;
  • Провеждане за първи път на специален форум за инвеститори.

За първи път в десетилетната история на изложението, почетен гост беше Швейцарският федерален монетен двор под наслова „Между традиции и иновации“. 

 

Наред с атрактивните изображения на забележителности и музикални изпълнения в национален стил, монетното ателие представи златна монета „Вренели“ от 100 швейцарски франка, емисия 2025 г. по повод 100-годишнината от последното сечене на монетата, която е един от крайъгълните камъни в съвременната нумизматика.

 

 

Швейцарският монетен двор е създаден в Берн през далечната 1855 г., като част от паричната реформа, която въвежда швейцарския франк като обща федерална валута. Именно тази реформа премахва многообразието от кантонални и чуждестранни платежни средства, осигурява икономическото обединение на младата федерална държава и гарантира нейната финансова стабилност и до днес.

По време на организирания за първи път инвеститорски форум в различни панели се предоставяше актуална информация за разнообразните възможности за инвестиции във физически налично злато, както и за тенденциите и прогнозите, свързани с котировките на благородния метал. На фона на стремглаво растящата цена на златото, интересът към този форум беше сериозен.

На щандовете с модернистичен дизайн на някои от световноизвестните рафинерии като Аргор Хереус, ПАМП, Ранд и др. бяха изложени съвременни кюлчета и монети от благородни метали в сертификатна опаковка. Всички основни производители, членове на Лондонската метална борса (LBMA) залагат на „отговорно“ добитото злато: от легално разработени мини, без експлоатация на детски труд, със справедливо формирана цена и т.н.

Широка гама продукти на тези производители е на разположение на клиентите на Fibank, както в офисната мрежа, така и в онлайн магазина Gold & Silver.

Иновация в тазгодишното изложение беше съвременният Minting Experience Center в обособена специална зона в един от изложбените салони. С най-съвременни машини за валцоване, лазерно гравиране, полиране и др. в последователност от шест стъпки всеки регистрирал се посетител имаше възможност да проследи процеса на отсичане на монета/медал и да създаде свой екземпляр.

Желаещите бяха стотици, а експертите производители ги придружаваха навсякъде с детайлни обяснения за всеки момент от производството. Като имаме предвид специалния режим на допускане в официалните национални и в частните монетни дворове, този център, несъмнено, се превърна в атракцията на тазгодишния панаир.

От 2006 г. насам в конгресния център Естрел, паралелно с изложението за рафинерии, национални банки, монетни дворове, инвеститори и техника, се провежда и една от най-важните нумизматични борси в света, която привлича около 500 изложители и хиляди колекционери от цял свят. Снимка След първите си прояви през 70-те години на миналия век в Базел, Швейцария, борсата израства от локално международно до водещо европейско равнище, за да бъде в наши дни едно от ключовите събития в календара на търговци и колекционери на монети, медали и др.

снимки: Валентина Григорова-Генчева (личен архив)

Валентина Григорова-Генчева

Доц. д-р Валентина Григорова-Генчева работи за Първа инвестиционна банка от 2001 г. Тя създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема „Културното наследство: пазар и инвестиции” в СУ „Св. Климент Охридски”. От 2016 г. води магистърски курс "Пазари и инвестиции в благородни метали" във ВУЗФ.
Автор е на публикации в областта на историята, археологията и нумизматиката. Валентина води рубриката „Злато и нумизматика”, в която Ви запознава с актуалното от света на благородните метали и монетите, и отговаря на Ваши въпроси, свързани с тях.

Коментари

Коментирай