Еврото вече чука на врата на България и на 1 януари 2026 г. се очаква всички ние да му я отворим широко. Конвергентният доклад потвърди готовността на страната ни да направи следващата крачка към пълната си европейска интеграция. Техническият процес по преминаване от една разплащателна валута към друга не е толкова прост и подготовката за него вече тече. За много от вас това може да звучи като сложен и дори тревожен процес. В този текст няма да дискутираме икономическите ползи и недостатъци от еврото или това да бъдем част от еврозоната. Тук ще се опитаме да дадем прости и ясни отговори на най-важните въпроси, засягащи процесa по замяната на левовете ни с евро. Също така, какво е хубаво всеки от нас да направи, за да изпита най-малко възможни неудобства по време на този процес.
Обмяна на левове в евро – кога и къде?
През първите шест месеца от 2026 г., след въвеждането на еврото, всеки ще може да обменя левове в евро безплатно във всички банки и в „Български пощи“. След този период може да се наложат такси, но БНБ ще продължи да обменя левове в евро без ограничения и без такса, независимо колко време е минало.
Как да си улесним живота?
Преминаването от лев към евро е тежък процес, но всеки може да направи някои малки действия, така че да си спести излишните главоболия. Какво имаме предвид? На 1 януари 2026 г. всички левови наличности, намиращи се в банковите сметки на клиентите, ще бъдат превалутирани в евро автоматично и без такси. За да може да се възползвате от тази процедура и още същия ден да започнете да се разплащате в евро, то трябва преди това да внесете вашите средства в банковата си сметка. Това може да стане дори още днес, като Fibank премахва таксите за внасяне на средства в лева по спестовни сметка до края на годината.
Нашият апел и този на другите банки, е да не се изчаква последния момент. Според статистиката на БНБ, към края на месец март обемът на парите в обращение е 30 млрд. лв. Това са всички финансови средства, намиращи се в нашите портфейли.
Сами можете да се досетите, ако се изчака последния възможен момент за тяхното превалутиране, колко големи опашки ще се създадат и колко много време ще се изгуби за тази проста операция. Всичко това можете да си спестите с немного усилия и без излишни разходи, като просто внесете свободните си парични средства в своите банкови сметки.
От лев към евро – какво означава това за вашите пари?
Първото, което вълнува всеки един наш клиент, е дали трябва да промени нещо по банковите си сметки. Отговорът е: НЕ.
Вашите левови сметки няма да бъдат затворени, а автоматично ще бъдат превалутирани в евро по фиксирания курс 1,95583 лева за едно евро – без да губите и стотинка. Представете си, че в банковата си сметка имате налични 1000 лева. След превалутирането вие ще разполагате с 511.3 евро.
За да бъде направено това, то вашата левова сметка ще бъде автоматично преобразувана в еврова такава. Вашият IBAN номер няма да се промени – той ще остане същият, което означава, че няма да е необходимо да информирате работодателя си или всеки друг за наличие на новa сметка.
По какъв курс лев към евро ще се превалутират парите?
Въвеждането на еврото ще се осъществи по официалния валутен курс от 1,95583 лева за 1 евро, който е неотменимо фиксирания валутен курс на лева към еврото. С въвеждането на Паричния съвет в България (по познат ни като Валутен борд) на 1 юли 1997 г. българската валута лев е фиксирана към немската марка. Законът фиксира обменния курс на българския лев на 1000 лева за 1 германска марка. След въвеждането на еврото през 1999 г. курсът е 1955.83 лева за 1 евро, което след деноминацията на лева на 5 юли същата година, става 1.95583 лева за 1 евро.
А ако вече имате сметка в евро?
Някои клиенти и в момента разполагат и с левова, и с еврова сметка. Това, което ще се случи на 1 януари 2026 г., е, че тяхната левова сметка ще се трансформира автоматично в еврова така. Ако клиентът вече има такава налична, то той ще има вече още една. Разбира се, ясно е, че да се поддържат две идентични сметки в една и съща валута и банка не е най-удобно за клиентите, освен ако те нямат изрична нужда от тях.
В рамките на първите два месеца на 2026 г. всеки клиент, който има разплащателни сметки (вкл. платежнa сметкa за основни операции), свободни от тежести, запори или други законови ограничения, както в левове, така и в евро във Fibank, може да поиска закриване на едната сметка и прехвърляне на средствата по нея към друга негова сметка в банката при запазване на условията по сметката, по която се прехвърлят средствата. За тези операции няма да се начисляват такси и комисиони. В случай че по разплащателната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или издадена платежна карта, клиентът следва да погаси задължението, съответно да прекрати картата преди закриването.
А банковите карти?
Към много от банковите сметки има издадени физически дебитни или кредитни карти. При преминаването на сметките от левови към еврови, картите ще продължат да функционират като средство за разплащане до края на периода на тяхната валидност. След това ще бъдат преиздадени, както и до сега е било по вече познатия за клиентите ред. Ако решат да закрият сметката си, то това ще наложи и прекратяване на валидността на картата по тази сметка.
Какво трябва да знаят хората с активни кредити?
Към момента на въвеждане на еврото много голяма част от хората ще имат активни кредитни задължения към банките, които все още не са погасили. На 1 януари 2026 г. всички кредити (в т.ч. овърдрафти, кредитни карти), одобрени и използвани в левове, ще бъдат еднократно и автоматично превалутирани в евро по официалния валутен курс (1,95583 лева за 1 евро) без такси и комисиони за клиентите, след което всички задължения по тях ще продължат да се изплащат в евро. Размерът на вноската ще се запази същият, като ще бъде превалутиран в евро. Например, ако месечната ви вноска по използван от вас кредит, е в размер на 400 лв., то тя ще стане 204,52 евро.
Кредити във валута, различна от лева, не подлежат на превалутиране и към 1 януари 2026 г. всички условия по тях се запазват.
А лихвите?
По отношение на лихвените проценти, те ще запазят тяхната стойност. При кредитите, в които е договорен фиксиран лихвен процент, той остане такъв, какъвто е бил договорен преди 1 януари 2026 г.
При кредитите с променлив лихвен процент той също ще се запази същият, но ще настъпят някои промени в структурата на изчисляването му, произтичащи от условията в еврозоната. Референтният лихвен процент, обвързан с бенчмарк, индекс или друг индикатор, изчисляван в левове, ще бъде заменен по начин, регламентиран в Закона за потребителските кредити (където се включват и жилищните), като там изрично се посочва, че новият лихвен процент по договора не може да бъде по-висок от лихвения процент, прилаган преди 1 януари 2026 г.
Какво ще се случи с депозитите?
На 1 януари 2026 г. средствата в левове по депозитни и спестовни сметки, ще бъдат превалутирани в евро по официалния валутен курс (1,95583 лева за 1 евро), без такси и комисиони за клиентите. Условията по съответните договори, както и лихвеният процент, валидни преди превалутирането, ще бъдат запазени.
Също както и до сега, средствата по влоговете на един клиент в една банка, независимо от броя и размера им, са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките до 100 000 евро.
Защитени ли са моите пари?
Въвеждането на еврото е дълго планиран процес, който преминава през множество проверки и тестове. Именно върху този процес работиха всички банки и БНБ след присъединяването на страната към механизма ERM II и банковия съюз. Вашите средства в банката са защитени и няма риск да „изчезнат“ или да бъдете ощетени при преминаването към евро.
В заключение, искаме да кажем, че с тези съвети съвсем не се изчерпва темата. В тази публикация се опитахме да съберем само най-важните точки, които засягат пряко финансите на всички нас. В сайта на БНБ всеки може да намери отговори на въпросите, важни конкретно за него. Като ваш финансов партньор, ние от Fibank ще направим този преход максимално лесен, сигурен и разбираем. Защото в крайна сметка – парите не са просто числа.
Коментари